
Oskrba in raba z energijo
Človeštvo je vedno živelo, kot da ima na voljo neomejeno količino energije za življenje. Naučili smo se pridobivati energijo iz različnih virov, sčasoma pa spoznali, da po eni strani nekateri viri niso neomejeni in po drugi, da tudi sama proizvodnja energije lahko zahteva veliko energije.
S tehnološkim razvojem, industrializacijo in večanjem števila svetovnega prebivalstva se potreba po energiji iz dneva v dan veča. Dandanes se še vedno večina energije v svetu proizvede iz neobnovljivih virov energije. Iz fosilnih goriv (premog, nafta, zemeljski plin) se proizvede skoraj 80% energije, iz energije vode, sonca in vetra se proizvede malo čez 10 %, ostalo pa iz jedrske energije in biomase. Ker fosilna goriva prispevajo k podnebnim spremembam, je razvoj in uporaba obnovljivih virov energije ključnega pomena za trajnostno energetsko prihodnost.

Pomen energije
Pomen energije postaja vse bolj očiten z rastjo okoljske zavednosti in prepoznavanjem povezave med proizvodnjo ter porabo električne energije ter emisijami toplogrednih plinov. Kar 87% emisij toplogrednih plinov izvira iz proizvodnje električne energije, kar narekuje nujnost prehoda k bolj trajnostnim energetskim praksam. Ker so ravno te emisije ključni dejavnik podnebnih sprememb, postaja razvoj in uporaba obnovljivih virov energije ključnega pomena za oblikovanje trajnostne energetske prihodnosti.
Tu stopijo v ospredje obnovljivi viri energije, saj je njihova prednost ne le v tem, da se naravno obnavljajo in veljajo za trajnostne na dolgi rok, temveč so zaradi nižjih emisij ogljika tudi prijazni okolju. Naravno obnavljanje obnovljivih virov energije zagotavlja dolgoročno trajnost, kar je ključnega pomena za ohranjanje ravnotežja v naravnih ekosistemih.

Prihodnost oskrbe z energijo
V današnjem času še vedno nismo zmožni pridobiti dovolj energije samo iz obnovljivih virov. Zato je v prihodnosti pomembno najti rešitve za sledeče izzive:






Z združenimi prizadevanji na vseh teh področjih lahko oblikujemo prihodnost, ki temelji na trajnostnih načelih, kar je ključnega pomena za ohranjanje okolja in zagotavljanje energije za prihajajoče generacije. Že danes države postavljajo nacionalne cilje rabe obnovljivih virov ter ukrepov za doseganje teh ciljev. Žal pa ti cilji niso zavezujoči in so v veliki meri odvisni od finančnih vložkov posamezne države.
Slovenska energetska politika
- Skupaj uresničujemo nacionalni energetski in podnebni načrt
Slovenska razvojna strategija združuje vse udeležence, od ponudnikov energije in industrijskih porabnikov do gospodinjstev. Temeljni namen energetske politike je zagotoviti trajnostno ravnanje z energijo, zato se osredotoča na tri vidike trajnosti: podnebno sprejemljivost, zanesljivost oskrbe in konkurenčnost.
- Slovenija kot trajnostna nizkoogljična država
Glavna usmeritev je povečanje deleža energije, pridobljene iz obnovljivih virov. Slovenija stremi k zamenjavi zastarelih tehnologij z okolju prijaznejšimi in učinkovitejšimi rešitvami na področju obnovljivih virov energije. S tem se zmanjšuje odvisnost od uvoženih virov, krepi se energetska varnost, spodbuja zaposlovanje ter razvoj podeželja. Uvajanje sodobnih tehnologij in ukrepov v industriji, uporaba energetsko varčnih gospodinjskih aparatov ter energetske prenove obstoječih in gradnje novih stavb, ki bodo čim bolj oskrbovane iz obnovljivih virov, omogočajo znatno zmanjšanje porabe energije. S tem se zmanjšujejo tudi emisije toplogrednih plinov, kar na osebni ravni pripomore k obvladovanju stroškov življenja in hkrati ohranja visoko kakovost bivanja.
