Sojenje Marini in Ribiški proces se smatra kot tipičen čarovniški proces tistega časa, saj se v njem pojavljajo običajne obtožbe, od poletov na sabat in pogodbe s hudičem, kar je vneto zagovarjal krvni sodnik, do obtožb o čaranju škode, ki so jih prijavili sovaščani, prav tako je bilo obtoženo večje število ljudi oz. je bilo skupinsko sojenje, kjer je sodni proces trajal par let, kar so bile lastnosti pravega čarovniškega procesa.
Pa poglejmo, kdo je bil tisti, ki je sodil Marini, mamici 6 otrok. Deželni krvni sodnik je bil doktor prava Janez Jurij Hočevar, ki je v Padovi doktoriral iz prava, se poročil s hčerjo ljubljanskega mestnega svetovalca in z njo imel 11 otrok. Bil je znan skladatelj in član obeh ljubljanskih akademij (Operozov in Filharmonikov), službo deželnega krvnega sodnika pa je opravljal med letoma 1695 in 1703, kjer izstopa po svoji krutosti.
Obdobje od 15. do 18. stoletja je čas enega največjih genocidov nad ženskami, kjer so v imenu čarovniških procesov tri stoletja mučili in ubijali ženske (in v manjšini tudi moške), večinoma babice in zdravilke ter zatirali žensko intuitivno znanje ter modrost. Izumili so sprevržene načine mučenja in pravo, kjer svojo nedolžnost lahko oseba dokaže le s smrtjo. Sodili in obsodili so v imenu resnice, svojo grotesknost pa skrivali za masko uglednih vaščanov.
Eni pravijo tistemu času temni vek, drugi dokaz, kaj je zmožen človek narediti človeku. Pa vendar tudi danes imamo prisotne elemente ”tistega časa”, kjer pri sodnih procesih nikogar ne zanima resnica, kjer se naraven porod tretira kot nevarnost in kjer nas farmacija prepričuje, da so umetno ustvarjene substance veliko bolj koristne in ”zdravilne” kakor rastline, pri tem pa se podcenjuje in minimalizira moč narave. In še vedno imamo iste farse in podobne manipulativne zgodbe, obtoževanja in blatenja, da raje ne omenjam medsebojnih odnosov in balasta; kakor da se ista senca, ki povzroči zameglitev očesa razuma, še vedno pretaka skozi čas, na tak ali drugačen način.
Vir:https://almiracatovic.wordpress.com/2014/11/05/marina-poslednja-sezgana-carovnica/

