Popotnika že od daleč pozdravita dva zvonika ribniške farne cerkve, ki sta zgrajena po načrtih Jožeta Plečnika. Malo je krajev v Sloveniji, ki bi dali svetu toliko duhovne in svetne inteligence kor Ribniška dolina. Naj jih naštejemo samo nekaj izmed njih: glasbenik Jakob Petelin Gallus, mecen slovenske inteligence Luka Knafelj, jezikoslovec pater Stanislav Škrabec, Janez Evangelist Krek…
Za duhovno uteho danes poleg farne cerkve skrbi tudi obnovljena Miklova hiša, h kateri spadajo zelo obiskana knjižnica, razstavna galerija in muzej.
Prav posebno mesto pa predstavljata ribniško suhorobarstvo in lončarstvo, obrti, ki imata bogato, večstoletno tradicijo in sta nekakšen zaščitni znak za Ribniško dolino.
Izkoriščanje raznovrstnega lesa in gline za izdelovanje praktičnih in okrasnih predmetov ter orodja se je ohranilo prav do današnjih dni.
Bogastvo Ribnice se poleg bogate naravne in kulturne dediščine kaže tudi v številnih kulturnih, etnografskih in ostalih prireditvah, kot so: Ribniški sejem suhe robe in lončarstva, Rokodelski festival, Miklavževanje, Žive jaslice, Kmečke igre na Velikih Poljanah, Novoletni koncert…
Vsem prireditvam in dogajanjem v ribniški občini pa je skupen “Ribnčan Urban“, ki s svojo pojočo govorico in tradicionalno krošnjo na rami vedno znova ostaja njen razpoznavni znak.